Anasayfa Atak Mail
Şinşila (Çinçila) Yetiştiriciliği
ÇİNÇİLLA Çinçilla kürk hayvanı yün tavşanı ailesine mensup küçük ve çok sevimli bir hayvandır.

 

ÇİNÇİLLA
Çinçilla kürk hayvanı yün tavşanı ailesine mensup küçük ve çok sevimli bir hayvandır. Ayrıca dünyadaki diğer kürk hayvanlarına göre üretimi en kolay ve ucuz olanıdır. Görünüş olarak sincaba benzemekle birlikte, vücudu daha yuvarlak, kuyruğu daha kısa ve az tüylüdür. Yetişkin bir Çinçillanın ağırlığı 400-600 gr. Civarında olup, boyu 25-30cm arasındadır.  Yapı itibariyle gece hareketli olan bu hayvanlar gündüzleri genellikle uyurlar.
 
ÜRETİCİYE SAĞLADIĞI KAZANÇ
Çinçilla üretimi özünde deri işidir. Dünyada bu hayvanlar öncelikle kürkü için yetiştirilirler. Soğuk ve zengin her ülkede Çinçillanın piyasası vardır. Belli şehirlerdeki kürk borsalarında bu hayvanların derileri ihale yoluyla ve binlerce alınıp satılmaktadır. Üreticiye kalacak para kürk eksperlerinin derilerin kalitesine göre belirledikleri fiyattır. 8-10 aylık standart bir Çinçilla derisinin dünyadaki fiyatı 30-50USD arasında değişir. Doğal renginden farklı olan beyaz, kahverengi, menekşe ve mozaik gibi mutasyon renklerdeki deriler 400USD fiyata kadar alıcı bulmaktadır. Bugün için ülkemizde üretilen deriler Yunanistan'a pazarlanmaktadır. Konfeksiyon işleminden geçtikten sonra meydana gelen bir Çinçilla mantonun fiyatı 10-30 000USD arasıdır
 
BESLENMESİ VE GELİŞİMİ
Aylık 750gr yem ihtiyacı olan bir Çinçillanın yıllık toplam bakım masrafı 4 USD'dir. Hayvanın günlük her türlü vitamin ihtiyacını karşılayan standart yemin yanında çeşitli kuru otlar, elma ve kuru üzüm gibi meyvalar da verilebilir. Diğer gece hayvanlarında olduğu gibi, bu hayvanlar da her gün akşam üzeri yemlenirler. Yem verme işi sadece akşamları hayvan başına bir yemek kaşığı yem (25-30gr) paylaştırmaktan ibarettir. Bunun yanında üretici isterse bir tutam kuru ot veya değişik lezzetler verebilir. Standart yemi üreticinin hazırlaması mümkündür. Dikkat edilmesi gereken nokta mısır, yulaf, buğday gibi tahılları belli oranlarda harmanlamaktır. Yemde şekil değil, içerik önemlidir.

BARINDIRMA KOŞULLARI
Çinçilla üretimi için kuru ve kapalı yerler uygundur. Kış aylarında bulundukları yerin ısısı yavru sağlığı açısından 5 derecenin altına düşmemelidir.Yaz aylarında ise, 30 derecenin yukarısı üretimi olumsuz etkiler. Garaj, ahır veya balkon gibi ısı yalıtımı olmayan yerlerde üretim yapılamaz. Ayrıca ana cadde üzerinde bulunan veya torna atelyesi gibi aşırı gürültüye maruz kalan mekanlarda üretim verimli olmaz. Nispeten sessiz, bol temiz hava alabilen ve dış etkenlere karşı korunanabilir ortamlar üretim için müsaittir. Üretim kafesleri özel alaşımlı paslanmaz telden imal edilmektedir. Bu kafesler yan yana ve üst üste dizilebildikleri için 10 metrekarelik bir odada 80-100 hayvan beslenebilir. Üretim kafesleri piyasada hazır halde bulundukları gibi, isteyen üretici kendisi de imal edebilmektedir. Kafes ölçüleri 170x40x50cm'dir. Kafes imalatında kullanılan tel ve ölçüler her ülkede aynıdır. Bir ailelik kafesin maliyeti 50USD civarındadır.

ÜREME VE OLGUNLAŞMA SÜRECİ ;
Çinçillalar poligami (çok eşli) olarak üretilirler. İdeal sisteme göre bir erkek hayvana dört dişi hayvan verilir ve erkek bir geçit aracılığıyla dişi hayvanlara ulaşır. Erkek ve dişi yavrular en erken beş aylık olduktan sonra çiftleştirilebilir. Ayrıca kardeş olan hayvanların birbirileriyle çiftleştirilmesi de sakıncalıdır. Aynı aileyi oluşturan dört dişi hayvan kardeş olsa bile, erkek hayvan başka bir aileden seçilmelidir Çinçillalar yılda üç defa yavrulama özelliğine sahiptirler. Hamilelik süresi 110 gündür ve her doğumda 1-6 arası yavru verirler. En sık görülen doğum başına 2-3 yavrudur. Dört dişi ve bir erkekten oluşan bir aileden yıl içerisinde alınacak yavru sayısı 15-25 arasında değişir.  Damızlık Çinçillalar doğum yaptıkları gün tekrar hamile kalabilirler..  Çinçilla yavruları gözleri açık, tüylü olarak doğar ve hemen hareketlenirler. Yavru hayvanlar 6-8 hafta annesinin yanında kaldıktan sonra ayrı kafeslere alınırlar. Kürkün olgunlaşması için 8-10 aylık olmaları gerekir. Bu hayvanların ömrü 15-18 yıl kadardır ve üretkenlikleri ömür boyu devam eder.
 
  
BİLİNEN SALGIN HASTALI BULUNMAMAKTADIR.
Çinçilla kürk hayvanının bilinen salgın hastalığı yoktur. Zaten üretim kafeslerinde her hayvan ayrı bölmede bulunduğu için birbirileriyle temas sözkonusu değildir. Ancak yanlış bakım uygulanırsa toplu sorun yaşanır. Örneğin küflü yem verilirse veya makarna, portakal kabuğu gibi ilgisiz gıdalar hayvanın önüne konulursa, üreticinin problem yaşaması kaçınılmazdır. Kemirgenler sınıfından olan Çinçillanın çok hassas olduğu söylenemez. Israrla yanlış bakım uygulanırsa bir süre sonra hayvanın dengesi bozulur. Çinçilla üretiminde anahtar kelime temizliktir. Hayvanın yediği, içtiği ve mekanı asgari düzeyde bile olsa temiz ise, üreticinin korkması için bir sebep olmaz.

NEDEN ÇİNÇİLLA ÜRETİMİ
Kültür hayvancılığı kapsamında değerlendirilen Çinçilla üretimi dünyada fazla tepki çekmez. Sonuçta doğadan toplanmıyorlar ve insan emeğiyle üretiliyorlar. Avrupa'nın birçok ülkesindeki gelir düzeyi bizim 8-10 katımız olduğuna göre ve yılın büyük bölümü soğuk iklimde geçtiğinden Çinçilla kürkü onlar için lüks sayılmayabilir. Finlandiya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerdeki kürk borsalarının merkez olmasında en büyük etken kürke olan taleptir.

Çinçilla üretimi Türkiye'de önümüzdeki yıllarda birçok kişiye iş imkanı sağlamaya aday bir işkoludur. Bugün organize çalışma içerisinde olan üreticiler kapasitelerini devamlı artırmakta ve aynı kalitede Çinçillayı daha ucuza yetiştirmektedirler. Temel besini kuru ot ve tahıllar olan, sincaptan biraz büyük bir hayvanın derisini 30-50USD fiyata satmak ülkemizde koyun fiyatına eş değerdedir. Çinçilla derisi ihraç malı olduğu için Türkiye ekonomisindeki olumsuz şartlardan etkilenmez.Bu yüzden birçok işkoluna göre riski daha az bir yatırımdır. Ayrıca kürkün her dönem moda olduğu ve her toplumda statü sembolü olduğu inkar edilemez.

Dört dişi ve bir erkekten oluşan bir aileden yıl içerisinde alınacak yavru sayısı gösterilen ilgiye göre 15-25 arasında değişir. Yavrular dişi-erkek olarak genellikle eşit doğarlar. Bir aileyle üretime başlamak isteyen bir üreticinin kazanç olarak bu işten tatmin olması zordur. Çünkü devamlı kapasite artırmak isteyeceğinden, ürettiği yavruları satmak yerine damızlık olarak kullanacaktır. Çinçilla üretiminden zevk alabilmek ve kazanılan paradan memnun olabilmek için üreticinin elinde en az 10 aile damızlık bulunması gerekir. Maddi gücü 10 aile birden satın almaya yetmeyen kimse az hayvanla başlayıp hedefini buna göre belirleyebilir. Yetişkin 30 aile damızlığı bulunan bir üretici ise kendisine başka iş aramaz. Çünkü ortalama yılda 600 deri üretecek ve 1500-2000USD aylık net kazanca ulaşmış olacaktır. Eğer damızlık olarak satmak isterse bu rakam üçe katlanabilir. Çinçilla üretimine bir anlamda zengin işi de denebilir.Bu işle ilgilenen kişinin sabır yönünden veya maddi yönden zengin olması gerekir. Sabırlı olup az hayvanla başlayan kişi uzun vadede bu işten iyi para kazanabilir. Amaç bir an önce üretime geçmek ve mümkün olan en kısa sürede iyi para kazanmak olursa 10 aileyle işe başlanması tavsiye edilir.

Standart bir ailenin (4dişi+1erkek) maliyeti, çiftlikten teslim ve malzeme dahil 1300USD'dir. Gerekli olan her türlü bilgiyi hayvanlarla birlikte alan üretici, isterse deri çıkarma işini kendisi de yapabilir. Ürettiği yavruları canlı satmak isteyenler gelikayici.com ile yapılan anlaşma çerçevesinde ana üretim tesislerine getirebilirler. En erken 8 aylık olan yavrular kalitesine göre 30-50USD fiyata değerlendirilir. Üreticinin canlı yerine derisini çıkarıp satması kendi menfaatinedir. Çünkü deri fiyatına canlı verdiği hayvanı bir başkası damızlık olarak kullanabilir.
 
Siteniz gelikayici.com’un çinçilla üretiminde size sağlayacağı yatırım imkanları bunlarla sınırlı değil
Siz üretime karar verin, gelikayici.com olarak sizin adınıza yetkili firmalarla yaptığımız anlaşma çerçevesinde

sizlere;

Yavru geriye alım ve pazarlama garantisi (8 ay ve üzeri her yavru başına 30-50 Euro)

*Teslim tarihinden itibaren 2 ay yaşam garantisi
*Teslim tarihinden itibaren 1 yıl doğum garantisi
*Damızlık erkek değişimi
*Kesintisiz bilgi ve ekipman desteği
*Uygulamalı staj imkanı
*Üreticiler için seminer organizasyonları
*Uluslararası kalite değerlendirmesi

- Üretim safhasında her türlü sorunlarınızda çözüm odaklı danışmanlık hizmeti verelim.
Detaylı bilgi için, info@gelikayici.com
 

 
Eklenme Tarihi : 17.02.2011
Okunma Sayısı: 77844
Yapılan Yorumlar(16)
Yorum Yaz / Tüm Yorumlar
Misafir
o inek kesmeyin süt de içmeyin diyen arkadaşların acilen balık yağı felen yemelerini tavsiye ederim. mantıklarını denize atmışlar herhalde
9.11.2016 15:36:42
 
Misafir
arkadaşlar ben bu işe yeni başlayacağım ama daha önce çinçilanın yetiştiriciliğin dikkat etmem gereken şartlar ne veya üretimi artırmak için neler yapmalıyım bilgisi olan arkadaşlar varmı
7.01.2015 10:59:01
 
Misafir
arkadaşlar 0 553 296 16 37numaram kafes almak istiyorum numaramdan arayabilirsiniz
1.05.2014 15:39:56
 
Misafir
cıddı anlamda sınsılla uretımı yapmak istiyorum mınumum 30 aıleyle yardımcı olmak ısteyen arkadaslar benımle ırtıbada gecerse memnun olurum bolge duzce akçakoca adım mehmet. Not: İletişim bilgileri gelikayici.com yönetimi tarafından talep doğrultusunda verilecektir.
16.03.2014 23:22:35
 
Misafir
Bazı arkadaşlar katliamdır değildir gibi bir tartışmaya giridklerini görüyorum. Sadece her iki tarafada bilgi maksadı ile bildiğim bir şeyi paylaşmak istiyorum. Şinşilalar kesilerek hasat edilmez. Kürklerin kalitesi ve bütünlüğü için gaz ile boğularak öldürülür. 10-12 yıl önce Sırf bu olaydan ötürü insanlığıma yediremediğim için bu işe girmemiştim.Saygılar
8.03.2014 18:36:46
 
Misafir
arkadaşlar bu canlı görebileceğiniz en zeki cana yakın ve sempatik hayvandır. bunu kendim beslediğim için söylüyorum. ayrıca ticari olarak da şu anda dünya pazarının %30 karşılanmaktatır. yani talep hızla artıyor. forumda elinde bulunan hayvanlarını vermek istediğini söyleyen arkadaşım ve tabi bu işi yapmak adına gerek bilgi gereksede ekipman ve pratik desteği isteyen arkadaşlar info@gelikayici.com benimle iletişime geçebilirsiniz hasan demir ankara
3.01.2014 22:58:31
 
Misafir
mrb iyi günler yorum yapmışsınız çinçillamı satacağım diye eğer anlaşabilirsek ben alırım arayın lütfen .. 05362369125 05412369125 ikiside açık iyi günler. Umut SIRIKOĞLU
25.10.2013 19:00:23
 
Misafir
tavuk ta yemeyin dana eti de balık ta yemeyin ozaman
23.05.2013 22:36:45
 
Misafir
OZAMAN SENDE ANANIN KURKUNU GIY OZAMAN!! GERIZEKALI OLDUGUNU BAGIRA BAGIRA SOYLEDIN ZATEN BU CUMLEYLE KATLIAMA HAYIIIIIRRRRRR!!
12.02.2013 16:26:06
 
Misafir
GEREKSIZ YERE SIRF ZEVK , LUKS EN ONEMLISIDE PARA ICIN HAYVANLARI KATLEDIYORUZ DEMIYORLARDA BAZI GERIZEKALI ARKADASLAR SUT ICMEYIN ET YEMEYIN DIYOR SANKI SUT INEGE ZARAR VERIYOR ET ISE GEREKLI VE IHTIYACIMIZ OLAN BISEY DINENDE ZARARLARI BULUNMUYOR AMA GERCI SIZIN GIBI VICDANI EKSIK INSANLAR BILDIKLERI HALDE BUNU YAPIYORLAR AMA O OLDURDUGUNUZ HAYVANLAR YUZUNDEN OYLE BI BELA GELIRKI BASINIZA SURUNURSUNUZ.KATLIAMA HAYIR!! KATLIAMA HAYIR !!
12.02.2013 16:22:04
 
Son İçerikler
Kültür Mantarı Yetiştiriciliği
Bıldırcın Yetiştiriciliği
Tüm İçerik>>
    
Arama
 
   
Üye Girişi
E-posta Adresiniz
Şifre
Şifremi Unuttum
Üye Olmak İstiyorum
 
İhbar Hattı
 
Köşe Yazıları
Gelik Ayiçi'li Dostlar Beykoz'da Buluştu   Gelik Ayiçi'li Dostlar Beykoz'...
Ertaner KARAKAŞ
Hayat bir nefesle başlar, Nefessizlikle biter..!   Hayat bir nefesle başlar, Nefe...
Kadir ORHAN
Duyurular
ACİL SATILIK EV ARSA VE TAVUKÇ...
14.04.2017
SATILIK ARSA
10.07.2015
ELEMAN ARANIYOR
9.07.2015
İşte Madencilik Faal. Genelge ...
1.08.2011
Kamuayuna Duyurulur... // 25....
19.02.2011
 
Anket
 
Beldemiz için yapılması gerekenler nelerdir?

     
 
Online Sayaç
Aktif Ziyaretçi : 14
Bugün Ziyaretçi : 62
Toplam Ziyaretçi :305768
 
Anasayfaİletişim Site Haritası