Anasayfa Atak Mail
Kamuayuna Duyurulur... // 25.07.2010
ZEHİR SOLUYOR ÇÖP SUYU İÇİYORUZ... Sitemizde, 10 Ocak 2010 tarihinde mahalle sakinlerinden gelen yoğun şikâyetler üzerine yer verdiğimiz yazımızda, Özel İdare ve Belediyeler Çevre Altyapı Temel Hizmetler Birliği Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi`nin yol açtığı kötü koku ve kirlilikle beraber, tesis alanında biriken çöp sularının mahallenin içme suyuna karıştığını ve buna önlem alınamaz ise salgın hastalıkların baş gösterebileceğine değinmiştik.

Aradan çok uzun bir süre geçmemesine rağmen köylülerden tekrar şikâyet telefonları gelmeye başladı. Söz konusu tesiste gerekli önlemlerin alınmamasın bölge halkında kaygıya sebep olmakta.
 
 

Konuya ilişkin gelen şikâyetlerin özeti şu şekilde;
Köylülerin büyük bir kısmı,  kendi ailelerinin ihtiyacı olan süt ve süt ürünlerini temin edebilme adına küçük çapta hayvancılıkla uğraşmakta. Köyümüzde çiftçiliğin yaygın olmaması ve kapalı alanda besicilik yapmanın getirdiği maddi külfeti minimize etmek amacıyla, yaz aylarının hemen hemen her günü hayvanlar otlamaları için dağa çıkarılmakta. Bölgenin coğrafi yapısı nedeni ile ne yazık ki otlak yerler, (meralar)  Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi ne çok yakın çevrelerde bulunmakta. Geçen yaz dağa gönderilen hayvanların karın altı ve meme kısımlarında misket büyüklüğünde şişkinlikler ve yaralar oluşmuştu, ayrıca buna benzer yaraların hayvanların sütünü sağan köylülerin el ve kollarında da çıkması köylülerde büyük bir paniğe yol açmıştı. Havaların mevsim normallerine dönmeye başladığı şu günlerde köylüler hayvanlarını dağa gönderip göndermemenin endişesi içinde.
 
Hayvan sahipleri ve içme suyunu kullanan mahalle sakinleri endişeli
Geçtiğimiz yıl hayvanların yanı sıra köylülerin ellerinde ve kollarında çıkan benzer yaraların, çöp sularının karıştığı içme suyundan mı yoksa tesis civarında otlayan hayvanların bu alanlarda  kapmış oldukları bir mikroptan mı olduğu henüz kesinlik kazanmış değil. Ancak kesin olan bir şey var ki, o da tesisin bölge halkının sağlığını ciddi derecede tehdit ettiği ve köylülerin önümüzdeki günlerde dağa hayvanlarını gönderip göndermeme konusundaki endişelerinin arttığı.
 
Paranla Çöplüğün İçinde Yaşa

Bunun yanı sıra belediye tarafından abonelere gönderilen su faturalarına, çevre temizlik- katı atık toplama bedeli adı altında 8 (sekiz) TL’lik bir ilave maliyet eklenmesi köylüleri iyice çileden çıkardı. Köy sakinlerinin şikâyetlerini valiliğe iletmeleri üzerine, ilgili valilik çalışanları 8 (sekiz )TL’nin iadesi ve duruma müdahale için dilekçe yazmalarının gerektiğini söylemiş. Dileriz bu dilekçe sıkıntıyı çözmeye yeterli olur.
 
Sayın Valimize Sözünü Hatırlatırız.
Bir başka telefon şikâyetinde mahalle sakinlerimizden biri, 15 Eylül 2009 tarihinde bölgemize gelerek, mahallelinin konuyla alakalı şikâyetlerini dinleyen Zonguldak valimiz Sayın Erdal Ata'ya, "sorunun ivedilikle çözümü konusunda takipçisi olacağım, buradaki sorunları asgari düzeye indirmeye gayret edeceğiz.”şeklindeki sözünü hatırlatmak istediğini belirti.
 
Telefonda yaptığımız uzun soluklu sohbette mahalleli arkadaşımızın,  konuyla alâkalı sözlerine şu şekilde devam etti;  Vali bey’in ”çöplükte yaşıyorsunuz, her taraf pislik içinde” şeklindeki sözlerine tüm mahalleli çok üzülmüş, sinirlenmiş ve hatta vali bey’in mahallemizi ziyareti esnasında aracının önünü keserek mahalleye girmesini engellemeye çalışmıştık. Ancak Vali bey aracından inerek, “ben kimsenin mahallesinin ismini söylemedim, genel konuştum, yanlış anladınız” demesi üzerine barikatı açarak aracın geçmesine izin vermiştik. Ama o günden bu güne mahallemize ne vali bey, ne de yetkililer hiç kimse bizleri bilinçlendirme adına ziyarete gelmedi. Unutulduk, hiçe sayıldık. Sağlığımızın idarecilerimiz açısından hiçbir ehemmiyeti olmadığını bir kez daha anlamış olduk. Sesimizi duyurma adına daha ne yapmalıyız? Son olarak su faturalarına eklenen 8 (Sekiz) TL’lik farkın dahi iptal edilmesi konusunda bize yardımcı olunmadı. Ama şunu belirtmek istiyoruz ki bu konuda somut bir sonuca varılamaz ve bilgilendirilerek ikna edilemez isek çöp araçlarının önünü kesecek ve bir daha bu bölgeye girmesine izin vermeyeceğiz. Artık çöplerini nereye dökerler onlar düşünsün. Bizim mahalleli olarak bir çöplüğe ihtiyacımız yok. Bu zamana dek olmadı bundan sonrada olmamasının bizim açımızdan kaybı yok. Dedi.
 
Amacımız hiçbir kamu kurumu yöneticilerine ve mülki amirlerimize laf sokuşturma ve sataşma değil.
Site yönetimi olarak yazdıklarımızın bölgemize hizmet etmeye çalışan kamu kurum ve kuruluşundaki yöneticilerine ve bilhassa mülki amirimiz olan sayın valimize laf sokuşturma ve sataşma olmadığını önemle belirtmek istiyoruz. Kaldı ki böyle bir şey haddimize düşmez.

Ancak, taşıyla-toprağıyla, yeşiliyle-ormanıyla, havasıyla-deniziyle bizler için çok değerli olan beldemizin, köyümüzün doğal yapısının bilinçsiz bir yönetimle bozulması. Yanlış ve eksik projelerle kirletilmesi, önlem alma adına yapılması gereken çalışmaların orada yaşayan insanların sağlığını hiçe sayarcasına ağırdan alınması söz konusu olunca, orada yetişmiş, havasını solumuş, suyunu içmiş ve her zaman özlemle yâd eden biri olarak kanımıza dokunmakta dolayısı ile ilgisiz kalmak da mümkün olmuyor…

Ayrıca, sitemizin kuruluş gayelerinden birinin de bölgemizin çıkarlarını koruma, sorun ve şikâyetlerimizi ilgili kişi,kurum ve kuruluşlara ileterek çözümü noktasında gereğinin yapılmasına hız kazandırmak ve bölgemizin dışa açılan sözcüsü olduğunun altını çizmek, yazılan ve çizilenlerin böyle sakinlerimizin hissiyatını ortaya koyduğunu önemle belirtiriz.
 
 

 
Eklenme Tarihi : 19.02.2011
Okunma Sayısı: 3199
Yapılan Yorumlar(0)
Yorum Yaz / Tüm Yorumlar
Son İçerikler
ACİL SATILIK EV ARSA VE TAVUKÇİFTLİĞİ
Bilirkişilik (Grafoloji) Değerli Belge Üzerinde Sahtecilik, İmza ve Karakter Analizi Sertifika Programı
PİKNİK'TE BULUŞUYORUZ.
SATILIK ARSA
ELEMAN ARANIYOR
İFTAR PROGRAMINA KATILACAKLARIN DİKKATİNE
Gelik / Ayiçililer Buluşuyor..
TAZİYE
Gelik-Ayiçi Beldelerinde Sandıklar Kapandı
Türk Ailesinin Acı Günü
Çelik, MHP Gelik Belediye Başkan Adayı
Gelik ve Çatalağzı'da belli oldu...
Kurban Bayramınız Mübarek Olsun..
Fındık Ütrerimin de Ekim Ayı ve Yapılacaklar
Fındık Ütrerimin de Eylül Ayı ve Yapılacaklar
Tüm İçerik>>
    
Arama
 
   
Üye Girişi
E-posta Adresiniz
Şifre
Şifremi Unuttum
Üye Olmak İstiyorum
 
İhbar Hattı
 
Köşe Yazıları
Gelik Ayiçi'li Dostlar Beykoz'da Buluştu   Gelik Ayiçi'li Dostlar Beykoz'...
Ertaner KARAKAŞ
Hayat bir nefesle başlar, Nefessizlikle biter..!   Hayat bir nefesle başlar, Nefe...
Kadir ORHAN
Duyurular
ACİL SATILIK EV ARSA VE TAVUKÇ...
14.04.2017
SATILIK ARSA
10.07.2015
ELEMAN ARANIYOR
9.07.2015
İşte Madencilik Faal. Genelge ...
1.08.2011
Kamuayuna Duyurulur... // 25....
19.02.2011
 
Anket
 
Beldemiz için yapılması gerekenler nelerdir?

     
 
Online Sayaç
Aktif Ziyaretçi : 6
Bugün Ziyaretçi : 62
Toplam Ziyaretçi :305768
 
Anasayfaİletişim Site Haritası