Anasayfa Atak Mail
Hayat bir nefesle başlar, Nefessizlikle biter..!
Hayat nefesle başlar, nefessizlikle biter. Nefes almak sevgi, neşe ve sağlık dolu bir hayatın kilit noktasıdır.

Hepimizin bildiği gibi yaşadığımız yerin en önemli sorunlarından birisi ve bize göre de en önemlisi çevre sorunlarıdır. Bunların başında gelen çevre sorunları da hava kirliliğidir.Bu nedenle bir yıl içinde yaptığımız faaliyetlerin tamamı hava kirliliğine toprak ve suyumuzun korunmasına  yönelik olmuştur. Temiz hava solumak en temel yaşam hakkıdır. Yaşam hakkının ihlal edildiği bir yerde insan hakları demokrasi, eğitim, kültür vs gibi faaliyetlerden de söz edilemez.

Özellikle son yıllarda hatta son günlerde çeşitli vesilelerle Zonguldak’taki hava kirliliğini hem yerel medya, hem de ulusal medya aracılığı ile bu sorunumuzu duyurmaya çalıştık. Çok az da olsa bu konudaki yetkililerden yapılan açıklamalarda yeterli olmamıştır. Sadece basit bir iki açıklama ile olay geçiştirilmeye çalışılmıştır. Hava kalitesi konusunda ölçülen değerlerin sınır değerlerinin kat kat üzerinde olması ve bu konuda yetkili birimlerden gerekli açıklama yapılmaması da ayrıca düşündürücüdür.
 
İlimizde online izlenebilen sadece bir istasyon bulunmaktadır. Bunun dışında Kilimli, Kozlu ve Çatalağzı bölgelerinde Eren Enerji Tarafında Çevre ve şehircilik il müdürlüğüne bağışlanan hava kalitesi ölçüm istasyonları olmasına rağmen buradan alınan sonuçlar halkımızdan gizlenmektedir. Şayet ölçülüyorsa, burada ölçülen sonuçlar hangi değerdedir ki, bu sonuçları açıklamıyorlar. Tam 4 yıldır bu istasyon ölçümleri online sisteme bağlanacak denilmesine rağmen bu güne kadar hiç bir işlem yapılmamaktadır. Ayrıca devletin yapması gereken bir işi özel sektör tarafından bağışlanan bir ölçüm cihazı ile yapmak durumunda kalması da ayrıca manidardır.

Bizleri bazen eleştirenler de oluyor. Sizler hep Termik santralleri hedef aldınız başka sorun mu yok? şeklinde eleştiriler oluyor. Her eleştiriye saygı duyuyoruz. Evet biz hep termik santralle mücadele ediyoruz. Çünkü Türkiye’nin hiç bir yerinde bu kadar büyük bir termik santral kampüsü yoktur, hatta dünyanın hiçbir yerinde böyle bir termik santral kampüsü bulunmamaktadır. Ancak şu gerçekleri de bilmek gerekir;

Zaman zaman yapılan açıklamalar Zonguldak’daki hava kirliliğinin kalitesiz kömürden kaynaklandığı belirtilmektedir. Söylenenlerin doğruluğundan bir şüphemiz yok, kirliliğin sebebi kömürdür. Ancak şunu da gözden kaçırmamak gerekir. Zonguldak da ısınma amaçlı tüketilen kömür kişi başı  0.6 ton kabul edersek bir yılda yakılan kömür 150 bin ton eder. Oysaki bugün Zonguldak’ta sadece faaliyette olan termik santraller bir yılda 6 milyon ton hem de kükürt oranı yüksek ithal kömür yanmakta.

Bir başka deyimle Zonguldak da ısınma amaçlı yanan kömürlerin tam 40 katı kömür yanmakta ve Zonguldak’ta yapımı planlanan termik santralde faaliyete geçerse 80 katı fazla kömür yanmakta olacak. Bir diğer husus da deniz suyu kirliliği; Zonguldak Kilimli Çatalağzı Kozlu Muslu Ve Gelik bölgelerinin bir yılda tükettiği toplam su miktarı toplam 18 milyon metre küp. Oysaki mevcut termik santrallerin denizden çektiği ve kirlettiği su miktarı 1 günde 3 milyon metre küp deniz suyudur. Zonguldak merkez ve söz konusu beldelerden denize deşarj edilen evsel atıkların tam 60 katıdır. Bu durumda termik santrallerin denize deşarj edilen  ve çeşitli kimyasallarla kirletilmiş suyu önlemediğimiz müddetçe evsel atıkları yüz bin kere arıtmadan geçirip denize versek de hiç bir anlamı yok.  Şimdi Anlaşıldı mı niye hep termik santrallerle mücadele ettiğimiz?

Bu durumda sayın yetkiler size canavarın kendisini gösteriyoruz siz halen gölgesi ile meşgul olmaktasınız.

04.07.2012 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgede 31.01.2013 tarihine kadar AB limit değerlerine ulaşılacak denilmekte. Bu konuda Valilikler eylem planı geliştirdiler. Bu konularla ilgili mahalli çevre kurulunu toplamaları valiliklerden istenilmesine rağmen, yetkililer tarafından hiç bir çalışma yapılmamıştır. Halkın duyarlılığını artırmak için Hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde bu bilgiler çeşitli iletişim vasıtaları ile halka duyurulur denilmek ise de maalesef bizim yetkililer bilgileri saklamayı tercih etmekteler. Yine aynı yönetmelikte kirletici büyük sanayi tesislilerinin yerleşim yerinden uzak planlanması belirtilmektedir.

Değerli arkadaşlar;

Bizlerin en doğal hakkı ve en başta gelen vatandaşlık hakkımızdır ilgileri göreve davet etmek.

Bu konudaki hassasiyetimizi ve duyarlılığımızı her türlü platformda ortaya koyacağız.

Gelişmişliğin ölçüsü daha çok enerji tüketmek değil, çevreye duyarlı olmaktır.

Bu ise gelişmişlik kadar çağdaşlığın da ölçüsüdür.

Bu günlerde gündemimizde yerel seçimler olması münasebeti ile muhtelif siyasi partilere mensup olan  aday ve aday adaylarından çok çeşitli vaatler ve söylemler duymaktayız. Ne yazık ki birçoğunun gündeminde en temel hak olan yaşam hakkının korunması ve iyileştirilmesine yönelik hiç bir plan ve projeleri yok. En vazgeçilmez hak olan sağlıklı nefes alma hakkından bahseden yok. Bizler çok iyi biliyoruz ki yaşam hakkının olmadığı yerde demokrasiden özgürlükten adaletten, toplu konuttan, parktan,bahçeden,yoldan bahsetmek ne kadar anlamsız. Sağlıklı bir nefes alamayan kişinin eğitim derdi olmaz sağlıklı bir nefes alamayan toplu konut istemez yol istemez. Temiz bir su temin edemediğiniz kişi için suyun ucuz yada bedava verilmesinin bir anlamı yoktur.

Özetle, siyasilerden isteklerimiz yaşam hakkının en iyi şekilde korunması konusunda plan ve projeler geliştirmeleri. Bizim mücadelemiz, dün olduğu gibi yarın da yaşam hakkını savunma yönünde olacaktır.


HAYAT BİR NEFESLE BAŞLAR, NEFESSİZLİKLE BİTER..!

Hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum..

 
 
 
Eklenme Tarihi : 16.02.2014
Okunma Sayısı: 2757
Yapılan Yorumlar(2)
Yorum Yaz / Tüm Yorumlar
Misafir
SAHİP ÇIKILMADIĞI TAKDİRDE NE OLACAĞI BELLİ DEĞİL Mİ? OLAN OLMUŞ KİMİN UMRUNDAKİ. UMUT...
16.02.2014 23:11:22
 
Misafir
Bahtı kara memleketim.. Ne olacak senin halin???????
16.02.2014 22:56:14
 
Yazarın Diğer Köşe Yazıları
- Termik Santrallere Mahkum Değiliz.
- Ülke elektriksiz kalsın…!
Tüm Köşe Yazıları>>
    
Arama
 
   
Üye Girişi
E-posta Adresiniz
Şifre
Şifremi Unuttum
Üye Olmak İstiyorum
 
İhbar Hattı
 
Köşe Yazıları
Gelik Ayiçi'li Dostlar Beykoz'da Buluştu   Gelik Ayiçi'li Dostlar Beykoz'...
Ertaner KARAKAŞ
Hayat bir nefesle başlar, Nefessizlikle biter..!   Hayat bir nefesle başlar, Nefe...
Kadir ORHAN
Duyurular
ACİL SATILIK EV ARSA VE TAVUKÇ...
14.04.2017
SATILIK ARSA
10.07.2015
ELEMAN ARANIYOR
9.07.2015
İşte Madencilik Faal. Genelge ...
1.08.2011
Kamuayuna Duyurulur... // 25....
19.02.2011
 
Anket
 
Beldemiz için yapılması gerekenler nelerdir?

     
 
Online Sayaç
Aktif Ziyaretçi : 19
Bugün Ziyaretçi : 62
Toplam Ziyaretçi :305768
 
Anasayfaİletişim Site Haritası